Got 5659 bytes response, method=default Response decode error Bp Szkudło: W Lourdes odzyskujemy pewność matczynej miłości

Bp Szkudło: W Lourdes odzyskujemy pewność matczynej miłości

image034

Bp Marek Szkudło przewodniczył w niedzielę wieczorem obchodom Światowego Dnia Chorych w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach. Podczas homilii mówił, że to właśnie „w Lourdes odzyskujemy pewność matczynej miłości”.

- Tak sobie myślę, że w tym Sanktuarium, kochłowickim Lourdes, opieka duszpasterska pozwala nam odzyskać pewność matczynej miłości i odkryć powołanie do opieki nad każdym człowiekiem będącym w potrzebie – mówił biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.

Hierarcha zapewnił także, że przeżywając Światowy Dzień Chorego pragnie objąć modlitwą wszystkich chorych i będących w jakiejkolwiek potrzebie. – Pragnę również objąć modlitwą i podziękować wszystkim, którzy swoją postawą służby, jak Maryja, są znakiem nadziei dla wszystkich chorych; lekarzom i pielęgniarkom, kapłanom i osobom konsekrowanym, szafarzom nadzwyczajnym Najświętszego Sakramentu, wolontariuszom… - dodał.

Bp Szkudło zwrócił się także ze słowami wdzięczności do rodzin opiekujących się chorymi. – Nie możemy nie wspomnieć rodzin, które z czułością i wytrwałością opiekują się swoimi dziećmi, rodzicami i krewnymi, chronicznie chorymi, czy też z poważną niepełnosprawnością i wszystkich, którzy uczestniczą w tej misji Kościoła – powiedział.

Kończąc homilię zaapelował jeszcze raz, aby kochłowickie sanktuarium „przez troskę o chorych i ich opiekunów było miejscem, w którym odzyskujemy pewność matczynej miłości”.

Eucharystię w kościele św. Trójcy Przenajświętszej poprzedziło nabożeństwo ku czci Najświętszej Maryi Panny. Odbyło się ono w pobliskim sanktuarium Matki Bożej z Lourdes. Tam miało także miejsce przekazanie relikwii św. Bernadety Soubirous kochłowickiej wspólnocie wiernych.

Po odśpiewaniu litanii ku czci Najświętszej Maryi Panny zgromadzeni wierni udali się w procesji na której czele niesiono figurę Matki Bożej z Lourdes. Na czele procesji, pomagając wiernym nieść figurę, szedł bp Szkudło wraz z ks. Jerzy Lisczykiem, kustoszem kochłowickiego sanktuarium oraz duszpasterzami posługującymi w parafii.

Po Eucharystii obchody w Kochłowicach dopełniło nabożeństwo zakończone wystawieniem Najświętszego Sakramentu połączone z błogosławieństwem lourdzkim udzielonym wiernym zebranym w kościele. Ostatnim akcentem była możliwość uczczenia relikwie św. Bernadety.

Światowy Dzień Chorych został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II. Na dzień obchodów wybrano wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, które przypada 11 lutego. W 1858 r. w tym dniu w grocie Massabielskiej „Piękna Pani” objawiła się Bernadecie Soubirous prosząc ją o modlitwę różańcową.

ks.sk