Got 5659 bytes response, method=default Response decode error Abp Wiktor Skworc: Kościół pełni funkcję krytyczno-profetyczną

Abp Wiktor Skworc: Kościół pełni funkcję krytyczno-profetyczną

image029Do zasad Katolickiej Nauki Społecznej odniósł się metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc podczas spotkania kolędowego z pracownikami Wodociągów i Kanalizacji Rejonu Śląskiego. Odbyło się ono w Katowicach-Giszowcu.

- Chciałem wam podziękować za to, że tworzycie to środowisko, duszpasterstwo – mówił metropolita katowicki podczas spotkania.

Hierarcha odnosząc się do nauczania Kościoła zawartego w katolickiej nauce społecznej zaznaczył, że „Kościół stara się zawsze pełnić funkcję krytyczno-profetyczną (…) pokazujemy pewne wizje społeczne, sytuację idealną, wizję wynikającą z Ewangelii, która jest jednak krytyczna wobec rzeczywistości”. - Pewnie nie uda nam się zupełnie Ewangelii zrealizować. Ciągle będą jakieś niedobory, jakieś braki – tłumaczył.

Hierarcha zauważył także, że niepokojąca jest zawsze „każda tendencja centralistyczna”. – Przywołujemy zasadę pomocniczości: to co może zrobić niższy szczebel, tego nie powinien czynić, ani przejmować szczebel wyższy.

Spotkanie rozpoczęła uroczysta Eucharystia w kościele p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach-Szopienicach pod przewodnictwem ks. Grzegorza Krząkały, duszpasterza pracowników ochrony środowiska, wodociągów i kanalizacji w archidiecezji katowickiej.

- Jesteśmy wdzięczni Księdzu Arcybiskupowi za włączenie się w sprawy związane z ochroną środowiska i ekologią. Dziękujemy bardzo za list pasterski, w którym Ksiądz Arcybiskup zachęca mieszkańców Górnego Śląska do włączania się w aktywną ochronę naszego środowiska – powiedział na wstępie spotkania Stanisław Krusz, prezes katowickich wodociągów.

Podczas spotkania głos zabrał także Marcin Krupa prezydent Katowic. – Bardzo dziękuję, że możemy się tutaj dzisiaj spotkać w nieco innej formule, bo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo potrzebujemy tego „światła z góry” – mówił. Składając wszystkim życzenia wyraził nadzieję, że wszystkie założone cele uda się osiągnąć w najbliższej przyszłości.

Swoimi refleksjami na temat atmosfery w branży podzielił się także Tadeusz Rzepecki Prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. – Wszyscy boimy się nadchodzących zmian. Jednak atmosfera jest sprzyjająca do rozmów – mówił. Podkreślił, że przez ostatnie półtorej roku cała branża prowadziła konsultacje i przedstawiała merytoryczne wskazówki dotyczące pojawiających się regulacji prawnych.

Katowickie wodociągi rozpoczęły swoją działalność w 1887 roku, kiedy to po raz pierwszy dostarczyły wodę mieszkańcom Katowic zaczerpniętą z kopalni „Kleofas”. Od tego czasu przedsiębiorstwo rozwija się i nieustannie ulepsza. Wychodząc naprzeciw potrzebom pracowników od wielu lat w archidiecezji katowickiej działa duszpasterstwo pracowników ochrony środowiska, wodociągów i kanalizacji.

ks.sk