Got 5659 bytes response, method=default Response decode error Zmiana redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego” i wikariusza sądowego archidiecezji katowickiej.

150115 instytut 09

Abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, odpowiadając na prośby ks. Marka Gancarczyka, zwolnił go z pełnionych przez prawie 15 lat funkcji redaktora naczelnego tygodnika „Gość Niedzielny”, dyrektora Instytutu Gość Media i prezesa Fundacji „Gość Niedzielny”.

Na stanowisko to powołał ks. dr. Adama Pawlaszczyka, dotychczasowego wikariusza sądowego archidiecezji katowickiej. Z kolei oficjałem Sądu Metropolitalnego w Katowicach został ks. dr hab. Piotr Ryguła. Pełnienie wyznaczonych obowiązków duchowni rozpoczną z dniem 1 lutego br.

Ks. dr Adam Pawlaszczyk, ur. 30.12.1971 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Z dniem 1.02.2014 r. został mianowany oficjałem Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Jest archidiecezjalnym duszpasterzem prawników i ich rodzin. Uczestniczył aktywnie w pracach II Synodu Archidiecezji Katowickiej jako członek Zespołu Presynodalnego, członek Komisji Głównej Synodu oraz przewodniczący Zespołu Legislacyjnego. W ramach dekanalnej formacji intelektualnej duchowieństwa archidiecezji katowickiej zajmował się tematyką reformy kościelnego prawa procesowego i duszpasterskiego wymiaru posługi sędziego kościelnego. Współpracował z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach w ramach formacji duchownych i świeckich w zakresie kościelnego prawa małżeńskiego oraz teorii prawa kościelnego. Szczególnie zainteresowany literaturą i muzyką, autor poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów, współpracował z TVP, Radiem Katowice, Radiem Em i „Gościem Niedzielnym”. Zna języki obce: francuski, włoski, angielski i łaciński. Intensywnie zaangażowany w posługę w Sądzie Metropolitalnym, jednocześnie regularnie wspomaga duszpasterstwo jednej z parafii archidiecezji.

Ks. dr hab. Piotr Ryguła, profesor UKSW w Warszawie, ur. 24.03.1966 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1991 r. Po 3 latach posługi duszpasterskiej został skierowany na studia doktoranckie z prawa kanonicznego na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie. Licencjat na tamtejszym Wydziale Prawa Kanonicznego uzyskał w 1997 r., zaś pracę doktorską obronił w 1998 r. Po powrocie do archidiecezji był przez rok wikariuszem w katowickiej parafii Przemienienia Pańskiego, następnie został prefektem w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Był tam wykładowcą prawa kanonicznego. Jednocześnie pełnił funkcję obrońcy węzła małżeńskiego w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. Od 2004 r. był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2010 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego na UKSW w Warszawie. W tym samym roku został mianowany sędzią diecezjalnym. Jest kierownikiem Katedry Prawa Polskiego i Zakładu Historii Prawa na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie.

ASI